Tag: safway

Best Time to Stock-up on Annie’s Mac & Cheese

Annie.png

Now is the best time to stock-up on Annie’s Mac & Cheese variations from Safeway.  Limited time until 9/12/2017, you could purchase Annie’s Mac & Cheese Selections for only $1.25 each.  You know what time means, an endless supply of Mac & Cheese for the rest of the year.  Instead of string bean casserole for Thanksgiving, why not a string bean Annie’s Shells & White Cheddar.  =)

Annie’s offers organic and natural products and I’ve heard great reviews on their products.  I even had a short conversation at the Safeway I usually go with a mother.  She mentioned that her daughters prefer Annie’s Mac & Cheese over other well known brands.  “Other brands tastes artificial.  Annie’s Mac & Cheese tastes more natural and real,” she says.  And I agree, Annie’s Mac & Cheese tasks better.  It must be the cheese they use.  It’s hard to believe the difference in the taste between two brands. Yes, the other brand is slightly cheaper, but if I’m consuming Mac & Cheese for lunch or snack, I’d prefer the one that tastes better.


Screenshot_20170909-202640.png

Annie’s Mac & Cheese Selections are now on sale at Safeway for $1.25 each.  Here are some of the selections that are on sale at your nearest Safeway.  Please comment or send me an email if I missed anything.


Annies BOXTOPS

Yes, Box Tops for Education has a bonus offer for Annie’s Mac & Cheese.  The offer says:

Earn 20 on Annie’s when you purchase any 5 Annie’s products starting 7/10/17. Limit 5, Scan by 9/30/17.

If you buy any 5 Annie’s products, you can earn $2.00 towards your school.  You don’t have to buy just Mac & Cheese because Annie’s offer other products ranging from yogurt, gummy rabbits, brownie mix, tomato soup, cereals, Pizza rolls, and countless more other products.  But if you want to maximize your eBox Tops while spending the lease, then the Mac & Cheese is for you.


Here is a Simple Math
$1.25 x 5 = $6.25 (out of pocket)
In return, you earn $2.00 towards your school! Hurray!

Hypothetically, if you purchase 25 Annie’s Mac & Cheese selections then:
$1.25 x 25 = $31.25 (out of pocket)

In return, you earn $10.00 towards your school! Another Hurray!!
That’s 32% of your purchased price that goes to your school!  Not bad.


Just follow the Bonus App for Box Tops for Education to upload your receipt.  Refer to my previous posts to sign up to Box Tops for Education and to download the Bonus Offer App. Within 6 hours or so, you should see the bonus eBox Tops reflected on your account.

Here is a screen shot of the $2.00 I earned for my school.  I believe this is my 3rd time using the bonus offer.  So I can use the offer 2 more times before the offer expires.

Screenshot_20170909-202753

Note: Make note of when the bonus offer expires (9/30/17) and also when the Safeway offer expires (9/12/17)


Happy Box Tops Clipping!

Advertisements

Why Lysol is Still Your Best Friend

image1.pngWe love Lysol disinfecting wipes.  For many different reasons such as Lysol are offered in different scent or the disinfecting wipes kill 99.9% of virus and bacteria.  It’s a must have item for the fall and winter when we are most vulnerable to seasonal virus.   September is a good time to stock up on Lysol Wipes for your home, office, or even a man cave.  I’m beginning to stock up for my office and home; so I went out to the nearest Safeway to get me some Lysol wipes.
OH, don’t forget!  Box Tops for Education has a bonus offer for Lysol Products.  Lysol offers the following products to suite your everyday needs.
  • Lysol Disinfectant Spray
  • Lysol Disinfecting Wipes
  • Lysol Multi-Purpose Cleaner
  • Lysol Bathroom Cleaner
  • Lysol Laundry
  • Lysol New Products.
Check out the bonus offer on the Box Tops App:
Earn 100 on Lysol when you purchase any five products starting 6/1/17. Limit 4, when supplies last. Scan by 12/31/17. 
image2.png
This is good! 100 Box Tops equates to $10.00 towards your school.  So, how much does each Lysol product cost? The cost for Lysol products are $3 and above at Safeway.  The cheapest Lysol I found was a Lysol Disinfecting Wipes for $3.

Note: Wal-Mart has the same wipes for $2.27.  The out of pocket cost will be lower if you purchased them there.  You could even combine 2 separate bonus offers using the Box Tops App when shopping at Wal-Mart or other participating stores.  I will write about double dipping later.

Let’s do a Simple Math
5 Lysol Disinfecting wipes = $15 + $1.31 (Tax) = $16.31
Of which you could say you donated $10 towards your school, a feel good scenario  =)
As you can see below, I took a picture of the receipt using the Box Tops for Education bonus app and submitted the receipt.
image3.png

After few hours I received a confirmation email and my $10 was applied towards my school of choice.  It’s that simple!!
image4.png

Again, this is something you would be using in Fall and Winter to disinfect your kitchen, counter tops, and other places where we tend to put our hands, or even our mouth.  This is especially important for parents with kids because they will surely put their hands anywhere, including places we don’t know.  Now, arm yourself with Lysol products and defend your family and significant others from virus and bacteria
Happy Box Tops Clipping!